Je vhodné posilňovať po 50-ke?

Posilňovanie a cielený pohyb sú piliermi racionálnej životosprávy. Telesná aktivita prispieva nielen k zlepšeniu celkového zdravotného stavu, ale stimuluje aj ducha. A toto tvrdenie platí v každom veku. Je však nepopierateľným faktom, že s pribúdajúcimi rokmi sa mení aj fyzický potenciál človeka. Ako je to s cvičením napríklad po 50-ke?

Odpoveď na túto otázku, aj s konkrétnymi odporúčaniami a vysvetleniami, nájdete nižšie v článku.

Posilňovanie po 50-ke. Áno, či nie?

Pokiaľ to človeku lekár výslovne nezakáže, cvičiť a posilňovať môže naozaj v každom veku. Ako malé dieťa, ale aj na dôchodku. S ohľadom na vlastné schopnosti by si však každý jedinec mal prispôsobiť aj tréningový režim. V opačnom prípade hrozí, že buď nebude mať žiadaný efekt, alebo – čo je horšie – môže človek prísť k úrazu. Toto riziko sa úmerne zvyšuje s vekom cvičiaceho.

Môže teda človek po 50-ke vôbec posilňovať? Odpoveď je jednoznačná, áno. Mnohí špecialisti dokonca takúto aktivitu aj odporúčajú. Poďme si zhrnúť dôvody, prečo ide o dobrý nápad:

  • so stúpajúcim vekom klesá u ľudí množstvo svalovej hmoty a práve posilňovanie tomu môže zabrániť

  • podobne je na tom aj hustota kostí, ktorú silový pohyb pomáha udržiavať v norme, čím bráni ich nadmernej lámavosti

  • neaktívnemu človeku s vekom ubúdajú sily, posilňujúcemu nie

  • aktívny pohyb pomáha chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a ďalšími rizikami, ohrozujúcimi starších ľudí

Toto sú len niektoré, tých dôvodov je, samozrejme, viac. No veríme, že ako štartovná motivácia postačí aj takýto jednoduchý úvod. Posilňovaniu po 50-ke teda hovoríme veľké ÁNO!

Na čo by mal myslieť päťdesiatnik predtým, než začne posilňovať?

Ani tridsiatnik na vrchole svojich fyzických síl by nemal posilňovať neuvážene. Pri päťdesiatnikoch to platí viacnásobne. Na čo je potrebné myslieť?

  1. V prvom rade sa nesmiete preťažovať. Ideálna váha závaží je taká, s ktorou bez problémov urobíte aspoň tri série po 10 – 15 opakovaní. Nezáleží, na ktorú svalovú partiu sa práve sústredíte, tieto čísla sú spoľahlivým indikátorom. Naložte si teda iba toľko váhy, aby ste nemali dosť už po prvej sérii – berte ohľad na svoje sily.

  2. Jednotlivé tréningy by ste nemali mať nahusto. Spočiatku stačia aj dva tréningy za týždeň, so zlepšujúcou sa kondíciou môžete posilňovanie praktizovať aj 3 – 4 krát. Záleží hlavne od cieľov, ktoré chcete dosiahnuť. Medzi jednotlivými tréningami si doprajte aspoň deň oddychu.

  3. Pri posilňovaní (ani po ňom) by ste nemali cítiť bolesť. Je však v poriadku, ak na ďalší deň cítite v namáhaných partiách slabosť, prípadne sú citlivejšie. Aj to býva znakom progresu.

  4. Nedá sa paušálne povedať, ktorý typ závažia či cviku je najlepší. Niekomu môže viac vyhovovať (a pomôcť) tlak na lavičke, iný preferuje jednoduché posilňovanie bicepsu. Opäť platí, že by ste svoj režim mali prispôsobiť veku a schopnostiam. Nebojte sa opýtať skúsených odborníkov, ktorí vám určite radi pomôžu.

Finálny verdikt

Zdravotné benefity posilňovania sú nespochybniteľné. Nehovoriac o tom, že s lepším zovňajškom (a kondíciou) ide ruka v ruke aj zvýšené sebavedomie. Zároveň však platí, že všetko v rámci možností. Pri posilňovaní musí cvičiaci brať do úvahy svoj momentálny zdravotný stav, kondičku, ale aj zamýšľané ciele. Nikdy nezaškodí skonzultovať svoj tréningový režim s lekárom.

Ak vám ten dá zelenú a vy sa posilňovať naozaj rozhodnete, dáme vám radu na záver. Poproste skúseného odborníka v tejto oblasti, nech vám pomôže zostaviť ideálnu tréningovú zostavu. Nielenže tak zvýšite efektivitu cvičenia, ale predídete aj potenciálnym zraneniam.

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *