Lesné plody idú ruka v ruke s cvičením

Lesné plody patria medzi to najchutnejšie, čo nám príroda dáva. Brusnice, černice, čučoriedky, jahody či maliny – zbiehajú sa aj vám chúťky? Navyše, nie je žiadnym tajomstvom, že ovocie je plné vitamínov a prospešných nutrientov. Chutné a zdravé, to je tá správna kombinácia!

Navyše, lesné plody pomáhajú aj pri cvičení. To však platí, iba ak ho človek užíva cielene a systematicky. Ďalšie podrobnosti a rady sa dozviete, ak budete čítať ďalej.

Doprajte si čučoriedok, brusníc, malín aj jahôd

Cieľom všetkých cvičiacich by malo byť dosiahnuť čo najlepší výkon. To si okrem sústredenia a snahy vyžaduje aj vhodnú stravu. Ináč sa totiž cvičí so žalúdkom plným fastfoodu a iné to je pri racionálnom jedálničku. Lesné plody rozhodne patria do druhej menovanej kategórie.

Okrem pestrej palety vitamínov a výživných látok obsahujú také čučoriedky aj vodu, ktorá pomáha udržiavať organizmus hydratovaný. Lesné plody sú tiež bohaté na polyfenoly a tie sú balzamom na namáhané svaly, urýchľujú ich regeneráciu a podporujú rast.

To sú len niektoré príklady na prospešné účinky tohto druhu ovocia na cvičenie. Poďme sa na veci pozrieť komplexnejšie.

Lesné plody pomôžu pred tréningom…

Nakoľko ovocie je vhodným zdrojom energie, ide o parádny snack pred cvičením. Na to, aby človek mohol energiu míňať, musí jej mať dostatok v zásobe. Zjesť za hrsť lesných plodov pred tréningom je preto súčasťou vhodnej prípravy. Telo je stimulované, energia sa dostane aj do mozgu a pomáha dosahovať lepšie výsledky.

Brusnice, černice a maliny sú všetko bohaté zdroje vitamínu C, prírodného životabudiča. Ak sa neviete prinútiť ísť do fitka či do posilky, možno vám chýba práve energia. Aj obsah vody v plodoch má na tréning pozitívny vplyv. Nielenže potláča pocit smädu, ale bráni vás aj pred prípadnými nepríjemnými kŕčmi.

Lesné plody nie sú ťažké, práve naopak, telo ich strávi veľmi rýchlo. To dáva možnosť v maximálnej možnej miere zúžitkovať získanú energiu. Pri tréningu sa tak nebudete cítiť oťapení a malátni a nič vám nebude brániť v podávaní čo najlepšieho výkonu.

…ale aj po ňom!

Už sme spomínali, že polyfenoly pomáhajú svalom. Práve tie bývajú často najviac namáhané pri silovom tréningu, ale aj pri behu či iných pohybových aktivitách. Tieto účinné látky chránia svalové bunky pred poškodením, zmierňujú bolesť a potláčajú zápal, čím prispievajú k efektívnej regenerácii.

Po kvalitnom tréningu sa človek zvyčajne cíti dobitý, unavený. Dôvod je jednoduchý – minul všetku uloženú energiu a ide na rezervu. Práve preto je potrebné ju doplniť. Spomínali sme, že ideálne na to sú práve brusnice, černice či jahody? Okrem toho, že sú chutné, dokážu aj revitalizovať.

Snáď ani nie je potrebné spomínať, že ovocie je zdraviu prospešné aj z dlhodobého hľadiska. Komplex v ňom obsiahnutých účinných látok prispieva k posilneniu imunity, metabolizmu a celkovej racionalizácii životosprávy. Všetky tieto skutočnosti nepriamo prispievajú aj k zefektívneniu cvičenia, lesné plody teda majú v tomto ohľade veľké plus.

Či chudnúť, či naberať svalovú hmotu

Ľudia cvičia z rôznych dôvodov. Niektorí chcú zhodiť nadbytočné kilá, iní zase nabrať svalovú hmotu a „vyrysovať“ postavu. A kvantum ďalších dôvodov. Spoločným menovateľom pri všetkých je však potreba systematického stravovania sa.

Také čučoriedky pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a telesného tuku, pričom bojujú aj proti neslávne známej „pneumatike“ na bruchu. Lesné plody sú, vo všeobecnosti, bohatým zdrojom vlákniny, čiže dokážu zasýtiť a potlačiť hlad. Zároveň stimulujú aj črevnú flóru, čím pomáhajú zdravému vylučovaniu, čo tiež pomáha zbaviť sa nadbytočných kíl.

Lesné plody sú populárne aj medzi bodybuildermi. Nielen kvôli spomínaným polyfenolom, ale aj kvôli ich schopnosti regulovať oxidačný stres, ktorý je pôvodcom mnohých problémov, aj v súvislosti s cvičením. Štúdie preukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú lesné plody (predovšetkým čučoriedky), efektívnejšie spaľovali tuky a naberali svalovú hmotu.

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *