Prečo to bez stanovanie cieľa nepôjde

Plávková sezóna sa tento rok priblížila skôr ako po iné roky a z  motivácie vyslovenej v zime „do leta schudnem„ zostal iba sľub. Cieľ bol síce stanovený, ale niekde sa stal error. Bol cieľ príliš všeobecný?

Definujte si ciele veľmi precízne

Mať iba ciele hoci s približným dátumom, ale bez konkrétneho plánu nestačí. Mali by sa stanovovať nielen v oblasti cvičenia a zdravého životného štýlu, ale aj v osobnom a pracovnom živote. Ideálne sú zapísané, na čokoľvek. Väčšie ciele sa potom rozmenia na menšie a tie si bod po bode prelúskame a pripojíme ku nim konkrétny dátum. Na konci takejto príjemnej, motivačnej zábavky si môžeme vylepiť fotky ideálnej vyrysovanej postavy.

Ak všetko pôjde podľa plánu a po plánovacej fáze príde pravidelný tréning, tie mini ciele nás potom privedú k splneniu hlavného cieľa, vylepeného na fotografie.

Len pozor, nestavajte vzdušné zámky a pri každom zapísanom cieli myslite na to, aby bol konkrétny a aj reálny. Ak náš novoročný cieľ bol, zmeniť veľkosť zo 44 na 38 do najbližšieho leta, tak takýto cieľ, zrealizovateľný iba ak tak so skalpelom, by nás mohol frustrovať a to by mohlo skončiť s predčasným ukončením tréningu, čo by bola veľká škoda.

Cieľ bez konkrétneho dátumu je iba snom

Snívanie je síce krásne a patrí k prvým krokom, ale slabé na dosiahnutie reálnych cieľov. Jasné konkretizovanie cieľu vám umožní merať cestu športových aktivít, ktoré máte pred sebou a ktoré ste už dosiahli.

Veď všetko v živote robíme pre pocity. A pre dobrý pocit, chceme aj dobre vyzerať, páčiť sa sebe, okoliu a  ukrojiť si ešte viac s „koláča dobrých pocitov. „ Uspokojenie, ktorého sa nám dostáva z každého pokroku nech je akýkoľvek je zanedbateľným stupienkom ku stále väčšiemu kusu „koláča“. Zaznamenávanie si pokrokov zároveň podáva pohľad na cestu k cieľom a udržiava nás sústredených a motivovaných. K celému koláču sa nakoniec dopracujeme iba po disciplinovanej ceste, ktorá môže byť aj zábavná a vieme kde má cieľ a kedy v ňom budeme.

Sústrediť energiu

Vo všeobecnosti platí, ciele sú mimoriadne dôležité a súčasne aj podceňované. Dôležitosť stanovovania cieľov je verejným tajomstvom úspechu mnohých športovcov ale aj podnikateľov či umelcov. Už po ceste do cieľa sa dozviete, najlepšie prostredníctvom svojho trénera aké cviky a ktoré prípravky sú pre vás vhodné a ktoré zbytočné čím budete môcť lepšie sústrediť svoju energiu. Bonusom bude vaša sebadôvera, ktorá značne vzrastie v momente, kedy cieľ dosiahnete. Podstatou stanovovania cieľov je aj to, že vám dajú krátkodobú i dlhodobú motiváciu a umožnia sústredenie energie na jednu vec. To pomáha vašej mysli vedieť, čo je potrebné urobiť a akým smerom ísť. Vďaka tomu ľahšie rozvijete schopnosti , ktoré naozaj potrebujete a budete si môcť naplánovať svoj tréningový program tak, aby ste z neho získali iba to najlepšie aj do vášho osobného života.

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *